Bölüm Başkanımız Dr. Ahmet Özyiğit

Pratisyen Hekimlik (GP practice) Nedir?

Pratisyen hekimlik (GP practice), kişiye özel birinci basamak olarak adlandırılan koruyucu sağlık hizmetlerinin sunulduğu ve halk arasında sıkça rastlanan rahatsızlıkların erken tanı ve tedavisini teşvik edici bir medikal alandır. Kişilerin oturdukları bölgeye yakın ve kolaylıkla randevu alıp ulaşabilecekleri bir hekimi olması, hastalıkların erken bir şekilde teşhis ve tedavi edilmesini sağlamakla birlikte, ikinci basamak sağlık hzimetine ihtiyacı olan kişileri bu hizmetlere yönlendirebilir. Bu sayede, hem ikinci basamak sağlık hizmeti sunan merkezlerde gereksiz hasta yığılması önlenir, hem de hastalar hastalıkları ile alakalı en doğru şekilde yönlendirilmiş olurlar.

Pratisyen hekimlerin görevleri arasında:

– Kişiye yönelik birinci basamak olarak adlandırılan koruyucu sağlık hizmetlerinin sunulması. Hastalıklar için risk grubunda olan kişilerin doğru şekilde koruyucu önlemler alması için planlama yapılması.
– Sağlığı geliştirici ve koruyucu yöntemlerle alakalı olarak bilgilendirme ve tedavi planlaması
– Periyodik check-up hizmeti sunarak hastalıkların erken teşhis edilerek tedavi planlanması
– İkinci basamak sağlık hizmetine ihtiyaç duyan hastaların teşhisleri yapıldıktan sonra doğru şekilde yönlendirilmeleri.
– Kendisine bağlı hastaları periyodik olarak görerek gerekli sağlık kontrollerini yapıp ilaç protokollerini düzenlemeye yardımcı olması yer alır.

Yüksek tansiyon, lipid bozuklukları, diyabet gibi yaygın kronik hastalıkların yönetiminin yanı sıra, birçok aküt ve kronik rahatsızlığın tanı ve tedavisi de pratisyen hekimler tarafından uygulanabilmektedir. Gerekli durumlarda uzman doktora yönlendirmek ve ikinci basamak hizmetleri ile köprü kurulmasını sağlamak da pratisyen hekimin görevleri arasındadır.

Özellikle kaynağı belirsiz hastalıklarda hangi uzmanlık alanına başvurulması gerektiği bilinmediği zaman ilk tetkiklerin ve analizin pratisyen hekim tarafından yapılarak hastanın doğru şekilde doğru uzmanlık alanına yönlendirilmesi hem zamandan hem de maddiyattan tasarruf sağlayacaktır.

 

Aile Hekimliği Blog Yazıları

Daha Fazla Yükle
en_GBEnglish